Oferta | Zakres Usług

VITAFON Terapia wibroakustyczna
nowy kierunek w medycynie

 

Zapraszamy Państwa na wibroakustyczne metody leczenia chorób i na zabiegi profilaktyczne, związane z zakłóceniem krążenia krwi i limfy w naczyniach włosowatych i przywróceniem motorycznej funkcji mięśni, poprawieniem funkcjonowania systemu nerwowego. Metodyka leczenia obejmuje także wibroakustyczne oddziaływanie na wątrobę i nerki, znacznie zwiększając ich wydajność, oraz na odpowiedni odcinek kręgosłupa, rdzeń kręgowy czy szpik kostny. Urządzenie ma działanie przeciwzapalne, likwidujące obrzęk, przeciwbólowe, odżywcze i regenerujące. Aparat generuje mikrowibracje o stale zmieniającej się częstotliwości dźwiękowej przy pomocy wymiennych przetworników wibroakustycznych – wibrofonów i (lub) promieniowania podczerwonego (IR).
Posiadamy VITAFON – 2 - urządzenie medyczne oddziaływujące przy pomocy fali wibroakustycznej, które posiada 6 przetworników : wibrofonów i promiennika podczerwonego IR oraz wibrofon typu materac. Urządzenie posiada certyfikat unijny CE 1304, spełniając wymogi  dyrektywy europejskiej dla wyrobów medycznych MDD 93/42/EEC
Terapia VITAFONEM pozwala na skuteczne leczenie następujących chorób:
adenoma (łagodna hiperplazja gruczołu krokowego), zapalenie gruczołu krokowego, artretyzm - dna moczanowa, artroza - zwyrodnienie stawów, poliartretyzm reumatoidalny, bezsenność, zapalenie ozębnej, paradontoza, zapalenie jamy ustnej, zabiegi chirurgiczne, zapalenie oskrzeli, nerwica naczyniowa, zwichnięcie, naciągnięcie, zapalenie zatoki szczękowej, krwiak, stłuczenie, hemoroidy, choroba nadciśnieniowa, jaskra, angiopatia cukrzycowa, zaparcia, czyrak, karbunkuł, trądzik, impotencja, zastój chłonki kończyn, oparzenie, osteochondroza, zapalenie korzonków nerwowych, dysplazja, zapalenie ucha i neurosensoryczne przytępienie słuchu, odmrożenie, wychłodzenie, złamania i pourazowy przykurcz stawów, następstwa skoliozy, uraz kręgosłupa, zapalenie nerek, następstwa mózgowego porażenia dziecięcego (MPDZ), rana, szew pooperacyjny, nieżyt nosa (katar), surowicze zapalenie sutka, laktostaza, ostre zapalenie migdałków (angina), zapalenie tchawicy, owrzodzenie troficzne, przewlekły nieżyt żołądka, przewlekłe zapalenie wątroby, zapalenie pęcherza moczowego, enkopreza (niedotrzymanie kału u dzieci), enureza (niedotrzymanie moczu u dzieci), podwyższenie sił witalnych chorych, odleżyny (profilaktyka i leczenie), przepuklina kręgosłupa, ostroga piętowa, cukrzyca.
VITAFON - 2  ma możliwość ustawienia odpowiednich parametrów: trybu i energii, wg wagi i wzrostu pacjenta oraz czasu trwania oddziaływania. Dla poszczególnych w/w chorób jest różna częstotliwość mikrowibracji w zakresie fal dźwiękowych.
Terapia wibroakustyczna dobrze łączy się z leczeniem z wykorzystaniem środków farmaceutycznych. Należy jednocześnie mieć na uwadze, że oddziaływanie wibroakustyczne zwiększa efektywność terapii, dlatego w niektórych przypadkach zalecane jest zmniejszenie dawek preparatów medycznych.
Metodyka do leczenia odbywa się wg. schematu poszczególnych schorzeń ujętych w katalogu. I tak dla przykładu oto informacje, jak ważną rolę odgrywa nasz kręgosłup.
Prawdopodobnie żaden system w organizmie człowieka nie odgrywa tak ważnej roli dla ludzkiego zdrowia oraz długiego i aktywnego życia, jak kręgosłup. Kręgosłup tworzy swego rodzaju oś ciała człowieka. Górna jego część łączy się z czaszką, dolna – z kośćmi miednicy. Kręgosłup składa się z 33–34 kręgów, zbudowanych z trzonu kręgu, łuku kręgu oraz wyrostków. Wyróżnia się następujące odcinki kręgosłupa: szyjny (7 kręgów), piersiowy (12 kręgów), lędźwiowy (5 kręgów), krzyżowy (5 kręgów) oraz ogonowy (4–5 kręgów). Kręgi odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego połączone są ze sobą przy pomocy krążków międzykręgowych (dysków), więzadeł i stawów. Amplituda wychyleń między dwoma kręgami jest niewielka, jednak ogółem odcinki te są dość ruchome. Kręgi odcinka piersiowego kręgosłupa połączone są z żebrami i wraz z mostkiem tworzą klatkę piersiową.
Wewnątrz kręgów znajdują się otwory, które razem tworzą kanał kręgowy, przez który przechodzi rdzeń kręgowy. Między każdą z par kręgów znajdują się otwory, przez które przechodzą odchodzące od rdzenia kręgowego naczynia nerwowe. Każdy z nerwów rozpoczyna się od dwóch korzeni: przedniego i tylnego. Wrażliwe tylne korzenie nerwowe przewodzą do rdzenia kręgowego informacje na temat stanu wszelkich układów i organów. Przez przednie korzenie nerwowe, motoryczne, przechodzą sygnały z ośrodkowego układu nerwowego do mięśni i innych organów. Ogółem w organizmie znajduje się 31 par korzeni nerwowych: 8 szyjnych, 12 piersiowych, 5 lędźwiowych, 5 krzyżowych i jedna w odcinku guzicznym (ogonowym). Obydwa korzenie nerwowe łączą się w jeden nerw.
Istnieje więc 31 par różnych – autonomicznych i motorycznych – nerwów, które unerwiają określone narządy czy części ciała (rys. 1). Od stanu tych nerwów bardzo wiele zależy: rytm pracy serca, regulacja przepływu krwi w organizmie, ruchy perystaltyczne jelit, sprawność organów odprowadzających żółć, sprawność układu.  ROLA KRĘGOSŁUPA W POWSTAWANIU CHORÓB

Rys. 1 Ośrodkowy układ nerwowy, regulujący pracę narządów i części ciała 

Specyficzna budowa kręgosłupa chroni mózg i rdzeń kręgowy przed wstrząsami i urazami. Zdrowy kręgosłup pozwala na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a co za tym idzie na zdrowe i pełnowartościowe życie człowieka. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dziecko utrzymywało prawidłową postawę. Jeśli jednak kręgosłup jest słaby, skrzywiony, jeśli odstępy między poszczególnymi kręgami są mniejsze niż być powinny lub ma miejsce jakaś inna patologia, włókna nerwowe są uciskane, ich ukrwienie jest słabsze, a to z kolei może doprowadzić do ich dysfunkcji w przewodzeniu impulsów nerwowych i przekazywaniu poleceń do mięśni i organów wewnętrznych. Inaczej mówiąc, dochodzi do zakłócenia pracy układów organizmu.
Jeśli do takich zakłóceń doszło w odcinku szyjnym kręgosłupa, pojawiają się bóle głowy, szyi, rąk, pogarsza się ukrwienie mózgu, dochodzi do zawrotów głowy i obniżenia zdolności intelektualnych. Jeśli zmiany dotknęły kręgów odcinka piersiowego kręgosłupa, pojawiają się bóle serca, żołądka, jelit. Bardzo często człowiek chce leczyć całkowicie zdrowe serce, nie podejrzewając nawet, że przyczyną symptomów jest wada kręgosłupa. Zakłócenie pracy odcinka lędźwiowego kręgosłupa grozi bólem w pasie i nogach, pojawiają się często skurcze mięśni nóg, problemy z pęcherzem moczowym, prostatą, problemy ginekologiczne i inne choroby.
Zdarzają się ponadto takie uszkodzenia kręgosłupa, które bezpośrednio nie powodują bólu, ale doprowadzają do poważnych problemów w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. W zależności od tego, które dokładnie z włókien nerwowych zostało naruszone, w organizmie pojawiają się problemy z funkcjonowaniem żołądka, wątroby, niedokrwistość wegetatywna, przewlekłe choroby dróg oddechowych, choroby układu moczowo-płciowego. Wady kręgosłupa mogą doprowadzić do chorób praktycznie wszelkich narządów. Nie jest to, rzecz jasna, jedyna przyczyna wszystkich chorób, jeśli jednak wady te nie zostaną skorygowane, niewielkie są szanse na całkowite wyleczenie.
Niezależnie od rodzaju wady kręgosłupa, wszelkie nasze działania powinny być skierowane na przywrócenie lub poprawę krążenia krwi we włóknach nerwowych. Jeśli kręgosłup jest zdrowy, nerwy nie są zagrożone bez względu na ruchomość tułowia. Jednak jeśli ruchom tym towarzyszy dodatkowo obciążenie fizyczne (podnoszenie dużych ciężarów), to w najbardziej obciążonych kręgach może dojść do uszkodzenia, polegającego na ucisku na włókno nerwowe, zaburzeniu krążenia krwi czy zmniejszeniu sprężystości dysków znajdujących się między kręgami. Może nawet dojść do ich przesunięcia (przepuklina dyskowa, dyskopatia). Przemieszczony dysk może powodować ucisk na rdzeń kręgowy. Jest to bardzo niebezpieczne i wymaga starannej diagnostyki oraz specjalistycznego leczenia. Jeśli z jakiegoś względu mięśnie są osłabione lub przemęczone z powodu utrzymywania niewygodnej pozycji, do uszkodzenia może dojść nawet w przypadku ograniczonego obciążenia.
W przypadku kolejnych obciążeń kręgosłupa jego uszkodzenia mogą się pogłębiać. W obszarach stłuczeń, urazów, przeciążeń takie obrażenia mogą się potęgować szybciej i to właśnie w tych obszarach najprędzej mogą pojawić się problemy zdrowotne. Z biegiem lat otwory między kręgami zmniejszają się – odkłada się w nich wapń, który nie został wchłonięty przez tkankę kostną organizmu z powodu osłabionego jej ukrwienia. Proces ten nazywany jest osteochondrozą. Powierzchnia kręgów staje się nierówna, pokrywają ją wypukłości, co powoduje zwiększenie ryzyka ucisku lub uszkodzenia nerwów. W rezultacie może rozwinąć się proces zapalny (zapalenie korzeni nerwowych), który z kolei wywoła obrzęk, powodujący jeszcze większy ucisk korzeni nerwowych.
W podeszłym wieku pojawia się tak duża liczba uszkodzeń, że włókna nerwowe praktycznie stale narażone są na ucisk. Na tym etapie nawet proste ruchy mogą doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego. Wtedy także znacznie wzrasta ilość chorób atakujących nasz organizm. Rację mieli wschodni mędrcy, którzy twierdzili, że „człowiek jest na tyle młody i zdrów, na ile giętki i zdrowy jest jego kręgosłup”. Istnieje jeszcze inna mądrość ludowa: „Jeśli cierpisz na wiele chorób, chory jest twój kręgosłup”.
Celem zastosowania terapii wibroakustycznej Vitafonem w procesie leczenia kręgosłupa jest:

  • poprawa krążenia krwi w mięśniach w celu ograniczenia ich napięcia i poprawy wyważenia kręgosłupa;
  • usunięcie bólu mięśni, pojawiającego się w wyniku ich przeciążenia;
  • odbudowa i poprawa krążenia krwi w uciskanych włóknach nerwowych;
  • poprawa elastyczności dysków międzykręgowych dzięki poprawie krążenia krwi;
  • usunięcie obrzęku;
  • rozpuszczenie odkładających się złogów moczanowych.

Jak już zostało powiedziane, oprócz bólu, w kręgosłupie mogą pojawić się takie patologie, jak przepuklina dysków międzykręgowych, zapalenie korzeni nerwowych, obrzęki.  Przy tworzeniu programu leczenia bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę możliwości pojawienia się stanów zapalnych.  Jeśli istnieje prawdopodobieństwo ich powstania, należy stosować urządzenie wibroakustyczne VITAFON w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi. Należy jednocześnie pamiętać, żeby nie stosować silnych preparatów przeciwbólowych bez konsultacji z lekarzem – ból jest wskaźnikiem uszkodzeń naszego organizmu. Ignorowanie bólu lub próba walki z nim spowoduje tylko dodatkowe problemy w przyszłości! 
Rozpuszczanie złogów moczanowych i przywracanie elastyczności dyskom międzykręgowym trwa dość długo. W celu osiągnięcia radykalnej poprawy zabiegi Vitafonem należy przeprowadzać zgodnie ze schematem od 21 dni do 2–3 miesięcy. Wytrwałość może doprowadzić do powiększenia się otworów między kręgami i wygładzenia powierzchni samych kręgów, co zmniejszy możliwość powstawania uszkodzeń i tworzenia nacisku na włókna nerwowe. Zaleca się coroczne stosowanie terapii – efekt leczenia będzie wtedy utrzymany.
Niestety, większość chorych, w przypadku osiągnięcia zadowalających rezultatów leczenia Vitafonem, rezygnuje z zabiegów. Pojawiają się ponadto inne przyczyny zaniechania leczenia: brak widocznych efektów w pierwszym etapie leczenia, poczucie wyzdrowienia w przypadku pozbycia się wrażeń bólowych, a także inne problemy ze zdrowiem. Nie należy leczyć wszystkiego naraz – stworzy to zbyt duże obciążenie dla organizmu. Choroby trzeba wtedy leczyć etapami, zaczynając od schorzeń najpoważniejszych. Ludzie spieszą się i, kiedy już poczują poprawę, biorą się za leczenie kolejnej choroby. Jednak to właśnie kręgosłupowi trzeba poświęcić najwięcej uwagi. Kiedy kręgosłup będzie zdrowy, część problemów zniknie sama.
Czasami uszkodzenia w kręgosłupie są nieodwracalne. W takich przypadkach nie ma już możliwości pozbycia się ucisku na włókna nerwowe. Pozostaje jedynie utrzymanie w nich krążenia krwi na podstawowym poziomie okresowymi terapiami wibroakustycznymi.
Profilaktyczne zabiegi najlepiej jest rozpocząć, kiedy jeszcze nie pojawiły się konkretne oznaki choroby i ostry ból podczas wykonywania prostych czynności. Najpierw leczeniem należy objąć te odcinki kręgosłupa, które w ciągu życia najbardziej były narażone na kontuzje lub stłuczenia. Jeśli takich kontuzji nie było – zaczynamy od najważniejszego z odcinków kręgosłupa – odcinka szyjnego. Następnie przechodzimy do odcinka lędźwiowego lub lędźwiowo-krzyżowego, a dopiero później do odcinka piersiowego.
Podczas leczenia kręgosłupa może pojawić się ból. Jego pojawienie się wyjaśniane jest tym, że poprawa krążenia krwi i przewodzenia impulsów we włóknach nerwowych pozwala bólowi dotrzeć do mózgu. Wcześniej nie miało to miejsca z powodu poważnego ograniczenia przepływu krwi i utraty wrażliwości w obszarze zaatakowanym chorobą.
Zastosowanie Vitafonu pozwala na:

  • właściwe leczenie choroby, a nie tłumienie objawów;
  • szybkie zmniejszenie bólu i obrzęku bez użycia środków przeciwbólowych;
  • kontynuacja terapii w komfortowych warunkach po zabiegach ambulatoryjnych;
  • wysoka skuteczność terapii dzięki przeprowadzeniu zabiegów, w niektórych przypadkach 2 razy dziennie;

 

 

Z A P R A S Z A M Y