Oferta | Zakres Usług

KRIOTERAPIA – leczenie zimnem


Aparatura najnowszej generacji, urządzenie cenione na całym świecie, spełniające wymogi Europejskiej Dyrektywy Medycznej MDD/93/42/EEC oraz posiadające znak CE. Jest to najnowsza niefarmakologiczna technika terapii o działaniu leczniczym wielu ciężkich i przewlekłych chorób:

  • Urazy – po złamaniach i stłuczeniach (opóźniony zrost kostny, uraz świeży, staw rzekomy, opóźnienia zastosowania endoprotez),
  • Oparzenia – zdejmowanie szoku termicznego,
  • Rehabilitacja pooperacyjna,
  • Choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe, choroby kości (zwyrodnienia, gościec pierwotnie postępujący (GPP), zesztywniające zapalenie w fazie początkowej (ZZSK),choroba Bechterowa, choroba Scheuermanna, stawy po operacji dysku, zespoły bólowe, odwapnienie kości – osteoporoza, jałowa martwica kości udowej, zespół Sudecka),
  • Choroby stawów (zapalenia ostre i przewlekłe, zapalenia okołostawowe, zmiany zwyrodnieniowe, zapalenia wielostawowe, zapalenia kłykci, reumatoidalne zapalenia stawów),
  • Nadmierne napięcie mięśniowe, spastyczność,
  • Choroby mięśni, więzadeł, skręcenia, stany zapalne nerwów (międzyżebrowych, nerwu kulszowego, lumbago, niedowłady, spastyczność),
  • Zespoły bólowe, nerwobóle,
  • Obrzęki, nadwaga i otyłość – przyśpiesza metabolizm komórkowy,
  • Kosmetyka - cellulitis

Na skutek działania niskiej temperatury na skórę (nadmuch zimnymi parami gazu) dochodzi do odruchowego zwężenia powierzchownych naczyń krwionośnych (w skórze i tkankach podskórnych) i jednocześnie rozszerzenia naczyń krwionośnych w warstwach głębszych (prawo Dastre`a-Morata). Wzrasta przemiana materii, ciśnienie żylne i tętnicze, napinają się mięśnie – organizm w sposób naturalny,,broni się” przed wychłodzeniem. Następuje wzrost ukrwienia narządów wewnętrznych, lepsze ich utlenowanie, wzrasta metabolizm (szybciej usuwane są produkty przemiany materii). Jednocześnie spada wrażliwość na ból.

Po pewnym czasie chłodzenia następuje drugi etap, w którym mechanizmy regulacyjne powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, spadek ciśnienia krwi (żylnego i tętniczego), obniżenie napięcia mięśniowego oraz duże zmniejszenie lub nawet całkowite zniesienie odczuwania bólu. Dochodzi do naprzemiennego rozszerzenia i zwężenia naczyń krwionośnych (fala Lewisa), co powoduje kilkukrotny wzrost przepływu krwi w tkankach podskórnych, intensywne przekrwienie oraz wzrost temperatury w miejscu aplikacji zimna.

Efektem kriostymulacji jest między innymi rozluźnienie mięśni, uczucie przyjemnego rozgrzania i silne działanie przeciwbólowe (krioanalgezja). Działanie analgetyczne kriostymulacji wynika z jednej strony z odruchowego wyrzutu do krwi endorfin (hormony szczęścia), a z drugiej na konkurencyjnym blokowaniu przewodzenia do mózgu bodźców bólowych przez intensywną stymulację zakończeń czuciowych (nerwy czuciowe są,,szybsze” od bólowych)- efekt,,kontrolnych bramek” Melzacka i Walla.

W praktyce krioterapeutycznej nie istnieje możliwość standaryzacji zabiegu. Właściwa aplikacja zimna leży w doświadczeniu i wiedzy lekarza czy terapeuty oraz dokładnej i stałej obserwacji reakcji tkanek poddawanych działaniu zimna.

Lepsze lokalne ukrwienie, odżywienie i utlenowanie tkanek, stawów i mięśni oraz zmniejszenie lub zniesienie odczuwania bólu pozwala na następującą po kriostymulacji intensywną rehabilitację pacjenta, szybszą i bardziej efektywną jego mobilizację. Jest to także wykorzystywane w wielu zabiegach kosmetycznych (np. bolesny cellulit lipidowy!) czy relaksacyjnych.

Niezwykle istotne jest rozróżnianie stymulujących skutków uzyskanych za pomocą krótkiego, ale intensywnego działania zimna, od kojących i zwalniających (hibernujących) skutków długotrwałego, ale niewielkiego schładzania tkanek (np. okłady żelowe, kąpiele wodne bez lodu itp.

Nigdy nie należy wykorzystywać urządzeń do kriostymulacji do schładzania świeżych urazów czy oparzeń – efektem może być nasilenie objawów oraz przedłużenie okresu rekonwalescencji.!

Przed zabiegiem krioterapii przeprowadzamy wywiad i informujemy o przeciwwskazaniach do jej stosowania.

Z A P R A S Z A M Y